O nas

Kryminalistyka to wiedza o celowych taktycznych sposobach wykrywania i zabezpieczania śladów oraz o środkach i sposobach technicznych ich celowego wykorzystania w postępowaniu dowodowym dla ustalenia prawdy obiektywnej, zwłaszcza na odcinku walki z przestępczością.
(J. Sehn, 1958)

Koło Naukowe Kryminalistyki (KNK) działa przy Laboratorium Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Koło Naukowe Kryminalistyki powstało przy Pracowni Kryminalistyki w 2005 roku. W roku akademickim 2014/2015 reaktywowało swoją działalność. Po kolejnym okresie zawieszenia Koło wznowiło aktywność w roku akademickim 2021/2022.

Głównymi celami Koła jest poszerzanie wiedzy kryminalistycznej poprzez prelekcje i warsztaty, jej popularyzacja przez organizacje konferencji oraz integracja środowiska studenckiego poprzez zrzeszanie studentów, którzy pasjonują się kryminalistyką i chcieliby pogłębić swoją wiedzę z jej zakresu oraz aktywnie działać w organizacji studenckiej.

Opiekunowie Koła:

• Prof. UAM dr hab. Szymon Matuszewski

Szymon Matuszewski, urodził się w Krotoszynie 31 sierpnia 1976 r., absolwent Wydziałów Prawa i Administracji oraz Biologii UAM, dr nauk prawnych, dr hab. nauk biologicznych, profesor nadzwyczajny w Pracowni Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji UAM, specjalizuje się w naukach sądowych w tym kryminalistyce oraz entomologii sądowej, biegły z zakresu ekspertyzy dokumentów oraz ekspertyzy entomologicznej. W pracy naukowej podejmuje problemy dotyczące określania czasu śmierci na podstawie śladów entomologicznych oraz określania wieku śladów daktyloskopijnych, zajmuje się również podstawami badań dokumentów w tym zwłaszcza podstawami badań indywidualizacyjnych pisma ręcznego.

• Dr Jagoda Dzida